Wybór deski do krojenia. Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Każdy miłośnik gotowanie i przyrządzania mniej lub bardziej wymyślnych dań doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak na sukces w ich przygotowywaniu wpływają kuchenne sprzęty. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie, szykowanie śniadań, obiadów i kolacji bez takich akcesoriów jak choćby deska do krojenia. Jaką wybrać? Na co zwracać uwagę wybierając deskę do własnej kuchni?

Deska do krojenia – jaki materiał wybrać?

Na rynku istnieje wiele rodzajów desek do krojenia, które różnią się między innymi materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wybór odpowiedniego modelu zależy często od preferencji użytkownika, ale warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych parametrów, które mogą mieć wpływ na ostateczny zakup. Producenci akcesoriów kuchennych prześcigają się w pomysłach i projektach, ale wciąż najpopularniejsze są deski drewniane.

Cenimy naturalny materiał, które w kontakcie z żywnością nie zmieniają jej smaku, ale deska wykonana z drewna wymaga odpowiedniej impregnacji i konserwacji, jeśli nie chcemy, aby to ona pachniała jedzeniem. Warto też przeznaczyć inną deskę do krojenia mięsa, inną do warzyw i owoców, inną do ryb, więc przydać się może od razu zestaw desek. Popularne są też lżejsze deski plastikowe oraz maty do krojenia, które dzięki elastyczności ułatwiają przesypanie pokrojonych warzyw do miski czy garnka.

Dodatki i kształt deski

Jeśli deska znajduje się na widoku, warto wybierać te o oryginalnym kształcie np. owalne lub rzeźbione. Będą stanowiły ozdobę samą w sobie. Jeśli mamy marmurowy blat w kuchni, dobrze, aby deska miała antypoślizgowe wykończenie: nakładki i nie przesuwała się po stole. Ciekawym dodatkiem są również otwory, sznurki i metalowe rączki, które pozwalają powiesić deskę na haczyku, co zaoszczędzi nam nieco miejsca na blacie.

Dla wygody deska powinna mieć rączkę do trzymania i przenoszenia, a zestaw stojak ułatwiający przechowywanie kompletu razem. Deski z wypustkami służą do krojenia mięs, więc jeśli dużo ich używamy podczas gotowania, warto rozważyć taki zakup do swojej kuchni.

Wróć