Kuchenne zastosowania misek plastikowych

Miski to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Pomagają w wielu czynnościach. W przygotowaniu żywności, gotowaniu, pieczeniu. Przydają się także często do podawania różnych potraw ma stół. Tak więc są nie tylko praktyczne, ale również zdobią. Dlatego warto zadbać, aby były ładne. Zdecydowanie przyjemniej jest przygotowywać posiłki w miskach, które nam się podobają, zachwycają nas kolorem, kształtem. A jakie miski można do czego wykorzystywać?

Rodzaje misek

Miski różnią się wielkością, pojemnością, kształtem i są wykonane z różnych materiałów. Miski plastikowe świetnie sprawdzą się podczas przygotowywania mięs w marynacie, wyrabiania ciasta. Również można w nich przygotowywać sałatki, posiłki dla małych dzieci oraz wystawiać je na ogród podczas podwieczorku. Jednak trzeba przyznać, że miska plastikowa już na eleganckim stole podczas kolacji nie wygląda dobrze. Tutaj doskonale sprawdzą się miski szklane. Przezroczyste, proste miski będą nie tylko przyjemną ozdobą stołu, ale swoją klasyką wpasują się w każdą zastawę i będę współgrały z każdym obrusem. Z kolei miski porcelanowe również sprawdzą się na stole. Można np. białą zastawę skomponować z kolorowymi miskami z np. ceramiki bolesławieckiej.

Miski, miseczki plastikowe i ich zalety

Wśród misek plastikowych wyróżniamy duże miski, które wykorzystujemy np. podczas sprzątania domu, mycia okien, czy podłóg. Mniejsze miski wykorzystujemy w kuchni do przygotowywania posiłków. A te najmniejsze często służą dzieciom jako pierwsza zastawa. Nie stłuką się, mogą mieć bajkowe wzory. Miski plastikowe mogą posiadać pokrywki. Dzięki czemu posłużą nam jako pojemniki do przechowywania lub do zamrażania produktów. Miski plastikowe cechują się wysoką elastycznością. Jak spadnie to się nie odkształci. Są wyjątkowo kwasoodporne i odporne na ataki chemiczne. Nie rdzewieją. Wadą takie miski jest fakt, że ciężko je wyczyścić z tłuszczu. Nie można ich używać w piekarniku.

Wróć