Jak lepić pierogi?
Tradycyjny przysmak, od pokoleń na stołach niemal każdego polskiego domu. Na słodko, na słono, finezyjnie zalepiane, niechlujnie sklejone – PIEROGI, kochamy wszystkie! I mamy znakomity patent na to jak lepić pierogi!
Któż z nas nie widział nigdy jak mama czy babcia w fartuchu kuchennym zagniata starannie ciasto, aby powstał z niego tradycyjny polski przysmak - pierogi. A przepis na ciasto na pierogi to nic skomplikowanego, wystarczy dobra mąka, trochę letniej wody, kilka kropel oleju i szczypta soli. Po kilkunastu minutach wyrabiania ciasta, można przejść do wałkowania i wycinania idealnie równych okręgów. Czym wycinamy? Zapewne Twoja mama używała do tego dużej szklanki, a my mamy na to inny sposób – ale o tym później.
Ciasto wykrojone, idealne okręgi spoczywają na stolnicy, co teraz? Farsz! A tutaj mamy dosłownie nieograniczone możliwości. Na słodko, z owocami, truskawki, jagody, biały twaróg, polane słodką śmietaną, ruskie (nasze ulubione), z mięsem, ze szpinakiem i tak dalej i tak dalej, możemy wymieniać w nieskończoność. Mało tego, ciasto pierogowe przyjmie wszystko więc w farszu na pierogi dozwolona jest pełna improwizacja.
Farsz spoczął na cieście, pora na zlepienie krawędzi pieroga. Można je zlepić palcami lub babcinym sposobem zapleść pięknym warkoczem (wiedza tylko dla wtajemniczonych!). A może by tak wprowadzić jakiś gadżet do tego procesu? Mamy pewien pomysł – pierogownica! Lepienie pierogów już nigdy nie będzie takie samo. Jak jej używać? Nic prostszego. Rozwałkowane ciasto wykrawamy otwartą pierogownicą, krawędzie do wykrawania znajdują się na podstawie gadżetu. Następnie gotowy okrąg kładziemy na rozwartej pierogownicy, nakładamy farsz i płynnym ruchem, chwytając na rączkę, zamykamy pierogownicę, lekko dociskając obie strony do siebie. Otwieramy i gotowe! Uwielbiamy takie praktyczne gadżety.
Wspomnieliśmy, że nasze ulubione to pierogi ruskie, no to łapcie stary sprawdzony przepis na idealny farsz.
PRZEPIS NA PIEROGI RUSKIE
0,5kg białego twarogu
0,5kg ziemniaków
1 cebula
Sól
Pieprz
Obrane ziemniaki gotujemy i odstawiamy do wystudzenia. Cebulkę kroimy w kostkę i przysmażamy na złoty kolor. Następnie ostudzone ziemniaki z twarogiem przeciskamy przez praskę, można użyć do tego również maszynki do mielenia. Do ziemniaczano-twarogowej masy dodajemy podsmażoną cebulkę, sól i pieprz wedle uznania. Farsz gotowy! A ugotowane pierogi warto okrasić przesmażoną cebulka bądź skwarkami.