Jak dbać o przybory kuchenne z drewna?

Przybory kuchenne z drewna to warta rozważenia alternatywa wobec narzędzi z metalu. Posiadają one wiele zalet, które sprawiają, że gotowanie staje się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Niewątpliwą korzyścią, jaką można odnieść ze stosowania przyborów kuchennych z drewna, jest to, iż posługując się nimi, nie sposób zarysować żadnej powierzchni. Można więc spokojnie używać ich chociażby do patelni teflonowych czy innych tworzyw, które podatne są na uszkodzenia.

Z drewna da się wykonywać praktycznie każdy typ narzędzi kuchennych. Drewniane, grube łyżki świetnie sprawdzą się do zadań, w których nie przydaje się cienki metal. Można nimi chociażby rozgniatać mięso mielone czy bezproblemowo mieszać gęste potrawy. Drewno źle przewodzi ciepło, w związku z czym niejednokrotnie jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem od metalu czy plastiku. Wyposażenie garnka w drewniane uchwyty, a pokrywki w drewnianą rączkę, pozwoli z łatwością odcedzić wodą bez konieczności używania materiałowych rękawic czy innych akcesoriów zabezpieczających przed poparzeniem. Klasyką, jeśli chodzi o przybory kuchenne z drewna, jest też oczywiście wałek. Wprost nie sposób sobie wyobrazić, żeby mógł być on wykonany z jakiegoś innego tworzywa. Drewno świetnie nadaje się również na trwałe, solidne tacki, na których można kroić różnego rodzaju produkty. Począwszy od chleba, poprzez warzywa, a skończywszy na mięsie. Gdzie najlepiej wyrabia się ciasto? Oczywiście na drewnianej stolnicy. Gdzie najlepiej przechowywać pieczywo? W drewnianym chlebaku. Czym najlepiej nabierać ze słoika sól? Drewnianym czerpakiem. Czym najlepiej nakładać masło? Drewnianym nożykiem. Drewno świetnie nadaje się także do wyrobu narzędzi, które co prawda muszą posiadać pewne metalowe elementy, jednak chociażby rączki mogą mieć wykonane z innych tworzyw. Należą do nich na przykład tłuczki i tasaki.

Konserwacja i pielęgnacja

Jak widać, przybory kuchenne z drewna to niezwykle różnorodna grupa produktów o świetnej jakości. Żeby jednak zachowywały one swoje wyjątkowe cechy, należy o nie odpowiednio dbać. W jaki sposób to robić? Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby troszczyć się o przybory kuchenne z drewna. Można je podzielić na zabiegi konserwacyjne i pielęgnacyjne. Tych pierwszych dokonuje się jeszcze przed pierwszym użyciem przyborów. Dobrze jest natrzeć je oliwą z oliwek albo olejem rzepakowym. W celu konserwacji świetnie sprawdzi się również ocet jabłkowy. Jakie korzyści daje konserwacja? Powoduje, że drewno nie przechodzi mocnymi aromatami, jest mniej chłonne i nie zmienia barwy pod wpływem koloru potraw.

Żeby przybory kuchenne z drewna dobrze służyły, nie wystarczy jednak zakonserwować ich raz przed użyciem. Powinno się je także pielęgnować w trakcie bieżącego użytkowania. W jaki sposób to robić? Podstawową zasadą jest w tym przypadku osuszanie przyborów kuchennych po każdym umyciu. Dzięki takiemu postępowaniu drewno jest w stanie zachować swoje właściwości przez długi okres czasu. Również odnośnie mycia przyborów z drewna obowiązują pewne zasady, których nie powinno się naruszać. Przede wszystkim nie można ich myć w zmywarce. Panuje tam bowiem zbyt wysoka temperatura, która jest w stanie przyczyniać się do niszczenia drewna. Konieczność pielęgnacji przyborów kuchennych z drewna zachodzi także wtedy, gdy mimo zakonserwowania ich oliwą lub octem przechodzą one mocną wonią jakiegoś składnika (jest w stanie do tego dojść, jeśli impregnacja nie przebiegnie prawidłowo). Co należy wówczas zrobić? Można na przykład natrzeć przybory sokiem z cytryny. Powinno im to przywrócić neutralny zapach. Jeśli będzie się stosowało wszystkie zabiegi konserwacyjne i pielęgnacyjne, można mieć nadzieję, że przybory będą długo służyć.

Wróć