Formowanie pierogów. Z tymi akcesoriami to o wiele łatwiejsze!

Każdy, kto robił pierogi przed świętami czy nawet na zwykły obiad wie, że zawsze jest ich duża ilość. Przygotowanie farszu, następnie ciasta i ulepienie pierogów może nam zająć sporo czasu. Niestety, po 40. ulepionym pierogu nasze siły mogą trochę opaść, dlatego warto sobie trochę pomóc. Narzędziem, dzięki któremu zaoszczędzimy sporo czasu, może być maszynka do lepienia pierogów. Nie dość, że w łatwy i przyjemny sposób ulepimy pierogi, to jeszcze zaskoczymy naszych znajomych, ponieważ pierogi z takiej maszynki są równe i mają piękne falbanki.

Trochę o pierogach

Rodzajów pierogów jest naprawdę wiele i nie są wizytówką wyłącznie polskiej kuchni, mimo że znane są już od XIII wieku. W Polsce pierogi jemy w wielu odsłonach: gotowane na wodzie lub parze, smażone czy pieczone. Jeżeli chodzi o farsz, to zależy od gustu, ponieważ w pierogi można włożyć prawie wszystko. W wielu domach najchętniej zjadanymi pierogami są:

- pierogi ruskie,

- z grzybami i kapustą (lub oddzielnie),

- z mięsem (wołowina, wieprzowina, podroby, kaczka),

- z twarogiem oraz ziemniakami,

- ze szpinakiem i serem feta,

- z kaszą lub soją,

- na słodko (z truskawkami, wiśniami, czereśniami, jeżynami, borówkami, czernicami).

Jak widać, możliwości jest wiele, ale pierogi nie istnieją tylko w Polsce, lecz na całym świecie w różnych fantastycznych odsłonach smakowych. Przedstawimy wam wyłącznie najpopularniejsze, ponieważ jest ich naprawdę wiele.

- Pielmieni – Rosja. Farsz jest z surowego mięsa, a pieróg przypomina ucho. Podaje się je z masłem i rosołem wołowym, śmietaną, octem, czy podsmażone z cebulą.

- Chinkali – Gruzja oraz kuchnia kaukaska. Pierogi wypełnione zupą i surową baraniną z wody. Jedzenie ich jest specyficzne, ponieważ należy je dobrze nadgryźć, wypić zupę ze środka i zjeść resztę.

- Kołduny – Litwa. Farsz składa się z surowej pokrojonej baraniny oraz jej tłuszczu, doprawionego czosnkiem i jałowcem. Kołduny gotuje się w rosole, tradycyjnie powinny być bardzo małe.

- Empanadas – Argentyna, Chile. Ciasto jest na bazie mąki kukurydzianej. Smażone są w głębokim tłuszczu lub pieczone na blasze. Podaje się zarówno na zimno, jak i gorąco, wraz ze śmietaną lub salsą pomidorową.

- Jiaozi – Chiny. Tradycyjne chińskie pierożki, popularne również w innych państwach Azji. Na co dzień przygotowuje się je z mięsa oraz kapusty pekińskiej, imbiru oraz szczypioru. W czasie obchodów Nowego roku tworzony farsz składa się z jajek oraz krewetek.

- Tortellini – Włochy. Ciasto typowe jak na makaron, nadziewane różnymi farszami: warzywne, serowe, mięsne czy grzybowe. Podaje je się na świeżo z dodatkami takimi jak: masło, sos pomidorowy lub śmietanowy.

Jak wiać, rodzajów pierogów jest wiele, a to nie wszystkie. W wielu przypadkach pomocna będzie forma do lepienia pierogów lub maszynka, która pomoże idealnie rozwałkować ciasto, by było cienkie i sprężyste.

Rodzaje maszynek do pierogów

Maszyn do lepienia pierogów, jak i innych przedmiotów, które mogą nam pomóc, jest wiele. Jest tak dlatego, ponieważ niektóre są do użytku domowego, a inne do gastronomii. Dlatego też możemy się spotkać z foremkami, pierożnicami, radełkami, lejkami do pierogów, pierogarkami czy maszynkami do rozwałkowania ciasta.

Wszystkie wymienione przedmioty są łatwe w obsłudze, do użytku domowego spokojnie wystarczy nam jedna lub dwie tradycyjne foremki do pierogów. Jeżeli chodzi o tworzywo, z jakiego są zrobione, to zarówno plastikowe, jak i metalowe sprawdzą się w kuchni świetnie. Warto kupić zestaw maszynek, ponieważ wtedy będziemy mieli 3 rodzaje wielkości foremki.

Jaka maszynka jest najlepsza?

Najlepsza jest taka, która odpowiada twoim potrzebom i wymaganiom. Maszynki możemy kupić bez problemu w sklepach internetowych z artykułami gospodarstwa domowego oraz akcesoriami do kuchni. Cena takiej foremki również jest atrakcyjna, bo zaczyna się od ok. 4 zł do 80 za samą foremkę lub zestaw.

Maszynki do pierogów są naprawdę świetnym rozwiązaniem, szczególnie, gdy chcemy przyśpieszyć nasz proces twórczy przed przybyciem gości.

Wróć