Dla miłośników słodkości. Rodzaje form do pieczenia ciast

Osoby, które uwielbiają pieczenie różnego rodzaju słodkości, z pewnością przyznają, że szafka na akcesoria do pieczenia mogłaby nie mieć dna. Ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cukiernictwem, zazwyczaj mają problem, od czego powinni zacząć kolekcjonowanie form i blaszek, by dysponować chociaż podstawowymi z nich. A odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom wcale nie jest łatwa!

Blachy, blaszki, tortownice

Dawniej uważało się, że „podstawową” blachą do ciasta jest duża, prostokątna blacha metalowa, zajmująca całą półkę w piekarniku. Można w niej przygotować ciasto na kilka dni, lub dla kilku osób. Obecnie jednak wiele przepisów przygotowywanych jest na mniejsze blachy: popularne „keksówki” czy „połówki” dużych blach. Przed zakupem blachy warto więc zastanowić się, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. W domu warto mieć też tortownicę z wyciąganym dnem. Wybierając ją, również warto zastanowić się, czy zamierzamy wydawać przyjęcia urodzinowe na kilkanaście osób (i wtedy kupić klasyczną tortownicę), czy może lepszym pomysłem będzie zakup produktu o średnicy ok. 16 cm. Jeśli chodzi o akcesoria do pieczenia, warto mieć w kuchennej szafce foremki do pieczenia babeczek. Najprostsze babeczki piecze się w 20 minut, a zawsze są miłym zaskoczeniem na stole dla niespodziewanych gości. Rodzice maluchów nie mogą zapomnieć o tym, by w kuchennej szafce nie zabrakło chociaż kilku foremek do wycinania ciasteczek. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Oprócz nich w domowej kuchni przydać się może forma do babki wielkanocnej, czy też formy do pieczenia tart. Obecnie w sklepach możemy dostać również formy o ciekawych kształtach, np. serca (idealna na wypieki walentynkowe, czy z okazji rocznicy ślubu), a nawet domków, ciuchci, czy zwierzątek. Miłośnicy słodkości rzadko potrafią oprzeć się dokonaniu kolejnego zakupu!

Dawniej blacha, dziś silikon

Określenie „blacha do ciasta” obecnie nieco zmieniło znaczenie. Formy do pieczenia wykonywane są obecnie nie tylko z ocynkowanej blachy, ale też różnego rodzaju silikonów, stali nierdzewnej, szkła, czy ceramiki. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a przez to swoich zwolenników i przeciwników. Początkującemu domowemu cukiernikowi będzie raczej obojętne, z czego powstała dana forma. Wraz ze zbieraniem doświadczeń związanych z pieczeniem, na pewno wyrobi on sobie własne preferencje co do materiału, z jakiego zrobione są jego akcesoria do pieczenia.

Wróć