Czym wyróżniają się narzędzia kuchenne do teflonu? Dlaczego warto je mieć?

Naczynia teflonowe od lat są popularnym wyborem w codziennym gotowaniu. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak istotna jest ich właściwa pielęgnacja. Stosowanie, chociażby metalowych łyżek czy widelców negatywnie działa na teflon i go zdziera. To z kolei ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Dlatego warto sprawdzić, jakich przyborów kuchennych można używać do teflonowych powierzchni.

Jakie akcesoria najlepiej sprawdzają się w użytkowaniu naczyń teflonowych?

W przypadku naczyń pokrytych powłoką teflonową należy używać przyborów kuchennych, które jej nie uszkodzą i nie porysują. Dlatego świetnie sprawdzą się tutaj akcesoria nylonowe, silikonowe, czy poliamidowe. Nie tylko nie pozostawiają one śladów na użytkowanych naczyniach, ale ponadto są trwałe, wygodne w użyciu i łatwe w utrzymaniu czystości. Warto także zainwestować w sprawdzone i nigdy niewychodzące z mody drewniane przybory do gotowania, które są nie tylko estetyczne, ale również naturalne i ekologiczne. Dodatkowo mają one dużą tolerancję termiczną i są stosunkowo trwałe, a do tego nie generują uszkodzeń powłok teflonowych. Ponadto w trakcie podgrzewania stają się bardzo delikatne i łatwe do zarysowania.

Jak prawidłowo dbać o naczynia z powłoką teflonową?

W przypadku naczyń teflonowych nigdy nie należy używać przyborów z metalu i stali nierdzewnej – bardzo szybko uszkadzają powierzchnię i tworzą zarysowania. Aby cieszyć się nimi przez długie lata, należy wybierać do ich użytkowania jedynie giętkie przybory ze wspomnianego wcześniej silikonu czy poliamidu lub też drewniane łopatki i łyżki. Ponadto powłok teflonowych nie można myć ostrymi myjkami. Trzeba również unikać zeskrobywania zaschniętego jedzenia – zdecydowanie lepiej jest w tym przypadku postawić na namaczanie i późniejsze mycie delikatną stroną gąbki.

Wróć